Murata Electronics North America GRM1555C2A2R1CA01J
GRM1555C2A2R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A2R1CA01J
Brief Description
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A2R1CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A2R1CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A2R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A2R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A2R1CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A2R1CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A2R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A2R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A2R1CA01J
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28-SO datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf