Murata Electronics North America GRM1555C2A390JA01D
GRM1555C2A390JA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A390JA01D
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A390JA01D.pdf
Availability of GRM1555C2A390JA01D
QUANTITY
GRM1555C2A390JA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A390JA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A390JA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A390JA01D
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A390JA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A390JA01D Details Description
Related parts for GRM1555C2A390JA01D
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2924 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 21.4VC 1.5KE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
HEADER 4POS MALE R/A 2MM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 83.5 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.8MM PITCH datasheet.pdf