Murata Electronics North America GRM1555C2A4R3CA01J
GRM1555C2A4R3CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A4R3CA01J
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A4R3CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A4R3CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A4R3CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A4R3CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A4R3CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A4R3CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A4R3CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A4R3CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A4R3CA01J
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 350VAC 140VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 10A TO-3PN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144FBGA datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 9MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf