Murata Electronics North America GRM1555C2A7R1CA01J
GRM1555C2A7R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A7R1CA01J
Brief Description
CAP CER 7.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A7R1CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A7R1CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A7R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A7R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A7R1CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A7R1CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A7R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A7R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A7R1CA01J
CONN HEADER 80POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 37MA 34 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5POS SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf