Qualtek Electronics Corp. Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT picture photo
Mfg. Part Number
Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEATSHRINK 3/4"-15' YLLW/GREEN
Datasheet Download
Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT.pdf
Availability of Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
QUANTITY
Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT Order Process
Ship out your order
Specifications of Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
Internal Part NumberEIS-Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesQ2-F2X(YG)
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length15.0' (4.57m)
Inner Diameter - Supplied0.750" (19.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.375" (9.5mm)
Recovered Wall Thickness0.031" (0.79mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorYellow, Green
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
Related LinksQ2-F2XYG-3/, Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT Details Description
Related parts for Q2-F2XYG-3/4-08-QX15FT
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
ENCODER OPT 4POS JOYSTICK 2"CBL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf