Murata Electronics North America GRM1555C2A8R1CA01J
GRM1555C2A8R1CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A8R1CA01J
Brief Description
CAP CER 8.1PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A8R1CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A8R1CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A8R1CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A8R1CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A8R1CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A8R1CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A8R1CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A8R1CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A8R1CA01J
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR16H/AE16M/X datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TIE CBL DL STD HS BLK 7.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 3W datasheet.pdf