Recom Power RJZ-3.305S
RJZ-3.305S picture photo
Mfg. Part Number
RJZ-3.305S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 2W
Datasheet Download
RJZ-3.305S.pdf
Availability of RJZ-3.305S
QUANTITY
RJZ-3.305S Order Process
Ship out your order
Specifications of RJZ-3.305S
Internal Part NumberEIS-RJZ-3.305S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RJZ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension0.78" L x 0.39" W x 0.28" H (19.9mm x 10.0mm x 7.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJZ-3.305S
Related LinksRJZ-3, RJZ-3.305S Datasheet, Recom Power Distributor
RJZ-3.305S Details Description
Related parts for RJZ-3.305S
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
GDT 1000V 10KA datasheet.pdf
4-BIT 20 MBPS TRANSLATOR 12UBUMP datasheet.pdf
CURRENT TRANSDUCER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf