Murata Electronics North America GRM1555C2A8R7CA01J
GRM1555C2A8R7CA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C2A8R7CA01J
Brief Description
CAP CER 8.7PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C2A8R7CA01J.pdf
Availability of GRM1555C2A8R7CA01J
QUANTITY
GRM1555C2A8R7CA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C2A8R7CA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C2A8R7CA01J
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C2A8R7CA01J
Related LinksGRM1555C2, GRM1555C2A8R7CA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C2A8R7CA01J Details Description
Related parts for GRM1555C2A8R7CA01J
IC DALLASTAT 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CBL AMC-TNC BLKHD JACK IP67 50MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 6S FIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FO JUMPER CAB. ASSY-5,0M 2X SC D datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
1.25MM M HSG 10POS SMT datasheet.pdf
TV 55C 55#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
2,2UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf