Murata Electronics North America GRM1556P1H120GZ01D
GRM1556P1H120GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H120GZ01D
Brief Description
CAP CER 12PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H120GZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H120GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H120GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H120GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H120GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H120GZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H120GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H120GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H120GZ01D
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DAC 8BIT W/AMP 20-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
MCU 8BIT SGL VOLT FLASH 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 3POS datasheet.pdf
DATA CAP 3/8 WHITE TRANSLUCENT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 220MA 12.992 OHM datasheet.pdf