TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T13F35BB
MS27468T13F35BB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T13F35BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT
Datasheet Download
MS27468T13F35BB.pdf
Availability of MS27468T13F35BB
QUANTITY
MS27468T13F35BB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T13F35BB
Internal Part NumberEIS-MS27468T13F35BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T13F35BB
Related LinksMS27468, MS27468T13F35BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T13F35BB Details Description
Related parts for MS27468T13F35BB
RES 150 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 2.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 15GOLD datasheet.pdf