Murata Electronics North America GRM1556P1H150GZ01D
GRM1556P1H150GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H150GZ01D
Brief Description
CAP CER 15PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H150GZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H150GZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H150GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H150GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H150GZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H150GZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H150GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H150GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H150GZ01D
CAP CER 0.018UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 21POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
MODULE FEMALE 5POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3A 104.4 MOHM SMD datasheet.pdf
10-832043-012 datasheet.pdf
10UF 25V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf