Murata Electronics North America GRM1556P1H1R4CZ01D
GRM1556P1H1R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H1R4CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.4PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H1R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H1R4CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H1R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H1R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H1R4CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H1R4CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H1R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H1R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H1R4CZ01D
RES 1.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 7.37MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf