Nichicon UPM1J122MHD
UPM1J122MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J122MHD
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J122MHD.pdf
Availability of UPM1J122MHD
QUANTITY
UPM1J122MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J122MHD
Internal Part NumberEIS-UPM1J122MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.21A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J122MHD
Related LinksUPM1J, UPM1J122MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J122MHD Details Description
Related parts for UPM1J122MHD
IC VOLTAGE DETECTOR CMOS MTP5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV U2M RADIAL datasheet.pdf
CHIPSET COOLER CU #1 6500 RPM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 10 POS datasheet.pdf