Murata Electronics North America GRM1556P1H270JZ01D
GRM1556P1H270JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H270JZ01D
Brief Description
CAP CER 27PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H270JZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H270JZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H270JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H270JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H270JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H270JZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H270JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H270JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H270JZ01D
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 2-56 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 SUPERTWIST datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
HEADER 5POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
M805 13C 13#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
DSUB 9 F WW .375 G CAD datasheet.pdf