Murata Electronics North America GRM1556P1H4R6CZ01D
GRM1556P1H4R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H4R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 4.6PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H4R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H4R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H4R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H4R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H4R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H4R6CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H4R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H4R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H4R6CZ01D
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf