Murata Electronics North America GRM1556P1H5R6CZ01D
GRM1556P1H5R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H5R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H5R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H5R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H5R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H5R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H5R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H5R6CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H5R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H5R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H5R6CZ01D
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf