Murata Electronics North America GRM1556P1H6R1DZ01D
GRM1556P1H6R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.1PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R1DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R1DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R1DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R1DZ01D
CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 130POS .050" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf