Murata Electronics North America GRM1556P1H6R4CZ01D
GRM1556P1H6R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R4CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.4PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R4CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1H6R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R4CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R4CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R4CZ01D
IC DRVR SER/PAR I/O 8BIT SOP14 datasheet.pdf
MPAC DISCR KEY RCPT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf