Murata Electronics North America GRM1556P1H6R4DZ01D
GRM1556P1H6R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R4DZ01D
Brief Description
CAP CER 6.4PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R4DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R4DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R4DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R4DZ01D
SIDAC SYM 3CHP 200V 150A TO220 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 23POS datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL21009 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf