Murata Electronics North America GRM1556P1H6R5CZ01D
GRM1556P1H6R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R5CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.5PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R5CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R5CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R5CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R5CZ01D
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 5% 100VDC datasheet.pdf