Murata Electronics North America GRM1556P1H6R6CZ01D
GRM1556P1H6R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H6R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 6.6PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H6R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H6R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H6R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H6R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H6R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H6R6CZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H6R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H6R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H6R6CZ01D
OSC XO 167.3316MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.1A 125 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 4X10 GRW SN datasheet.pdf