Murata Electronics North America GRM1556P1H7R0DZ01D
GRM1556P1H7R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H7R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 7PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H7R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H7R0DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H7R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H7R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H7R0DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H7R0DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H7R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H7R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H7R0DZ01D
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 6A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MICROPWR COMP DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 16MM datasheet.pdf
CONN SLOTTED CPI HDR GOLD 26POS datasheet.pdf
D4SL-N3PDG-D datasheet.pdf
LED 3535L 5000K 80CRI COOL WHITE datasheet.pdf
DFN-10 STENCIL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33 OHM 8SRT datasheet.pdf