Recom Power REC10-4805DRWZ/H3/A/M
REC10-4805DRWZ/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4805DRWZ/H3/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC10-4805DRWZ/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-4805DRWZ/H3/A/M
QUANTITY
REC10-4805DRWZ/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4805DRWZ/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-4805DRWZ/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4805DRWZ/H3/A/M
Related LinksREC10-4805, REC10-4805DRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4805DRWZ/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-4805DRWZ/H3/A/M
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BIN RIPPLE 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 9POS 6MM datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf