Stackpole Electronics Inc. RMCF0805JT20M0
RMCF0805JT20M0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0805JT20M0
Brief Description
RES SMD 20M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RMCF0805JT20M0.pdf
Availability of RMCF0805JT20M0
QUANTITY
RMCF0805JT20M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0805JT20M0
Internal Part NumberEIS-RMCF0805JT20M0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0805JT20M0
Related LinksRMCF080, RMCF0805JT20M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0805JT20M0 Details Description
Related parts for RMCF0805JT20M0
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK datasheet.pdf
SD MNT DUAL SW PNT FLTSW M18 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.5KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
7 POS TERMI-BLOK PLUG STACK 3, datasheet.pdf