Murata Electronics North America GRM1556P1H8R0DZ01D
GRM1556P1H8R0DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1H8R0DZ01D
Brief Description
CAP CER 8PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1H8R0DZ01D.pdf
Availability of GRM1556P1H8R0DZ01D
QUANTITY
GRM1556P1H8R0DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1H8R0DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1H8R0DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1H8R0DZ01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1H8R0DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1H8R0DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556P1H8R0DZ01D
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRUETOUCH CAPSENSE 32-QFN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 1.97"L X 1.97"W datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
25MM HS ASSY CLIP datasheet.pdf
GDT 600V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf