Murata Electronics North America GRM1556P1HR80BD01D
GRM1556P1HR80BD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1HR80BD01D
Brief Description
CAP CER 0.80PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1HR80BD01D.pdf
Availability of GRM1556P1HR80BD01D
QUANTITY
GRM1556P1HR80BD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1HR80BD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1HR80BD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1HR80BD01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1HR80BD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1HR80BD01D Details Description
Related parts for GRM1556P1HR80BD01D
RES SMD 240K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
PLUG REWIREABLE 14AWG 90DEG ENT datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 6W 5V PROG datasheet.pdf
IC DETECTOR RF SCHOTTKY 6TSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A 8-SO datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 4POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf