Murata Electronics North America GRM1556P1HR80CD01D
GRM1556P1HR80CD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556P1HR80CD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.80PF 50V P2H 0402
Datasheet Download
GRM1556P1HR80CD01D.pdf
Availability of GRM1556P1HR80CD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556P1HR80CD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556P1HR80CD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556P1HR80CD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.80pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientP2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556P1HR80CD01D
Related LinksGRM1556P1, GRM1556P1HR80CD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556P1HR80CD01D Details Description
Related parts for GRM1556P1HR80CD01D
CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 725MA 720 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP TRIM 5-45PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf