Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J12A-E3/5A
SMA5J12A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J12A-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Datasheet Download
SMA5J12A-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J12A-E3/5A
QUANTITY
SMA5J12A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J12A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J12A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.1A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J12A-E3/5A
Related LinksSMA5J12, SMA5J12A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J12A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J12A-E3/5A
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 1608 datasheet.pdf