Murata Electronics North America GRM1556R1H120GZ01D
GRM1556R1H120GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H120GZ01D
Brief Description
CAP CER 12PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H120GZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H120GZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H120GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H120GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H120GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H120GZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H120GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H120GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H120GZ01D
SIDAC SYM 3CHP 270V 400A MS013 datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DEM-OPA-MSOP-1A datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR16B/AE16M/AKR16B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 65POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 20AMP 250V AC / datasheet.pdf