Murata Electronics North America GRM1556R1H1R6CZ01D
GRM1556R1H1R6CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H1R6CZ01D
Brief Description
CAP CER 1.6PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H1R6CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H1R6CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H1R6CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H1R6CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H1R6CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H1R6CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H1R6CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H1R6CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H1R6CZ01D
MOSFET N-CH 100V 590A MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM GROUND FLAG RG58 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 36POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf