Murata Electronics North America GRM1556R1H240GZ01D
GRM1556R1H240GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H240GZ01D
Brief Description
CAP CER 24PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H240GZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H240GZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H240GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H240GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H240GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H240GZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H240GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H240GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H240GZ01D
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 220MW SMT3 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ2 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
DIN RAIL RELAY MOD DPDT 24VAC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-36V 2.1A datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf