Murata Electronics North America GRM1556R1H240JZ01D
GRM1556R1H240JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H240JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 24PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H240JZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H240JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1H240JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H240JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H240JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H240JZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H240JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H240JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H240JZ01D
CABLE 15COND 22AWG GRY SHLD 500' datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 8CH DATA SELECTOR HV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.76KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
M803 8C 8#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
INDUCTOR 6.0 X 5.4 X 2.0 0.15UH datasheet.pdf