Murata Electronics North America GRM1556R1H270GZ01D
GRM1556R1H270GZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H270GZ01D
Brief Description
CAP CER 27PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H270GZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H270GZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H270GZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H270GZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H270GZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H270GZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H270GZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H270GZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H270GZ01D
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM SOD123W datasheet.pdf
VARISTOR 23V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 25DB 250MW datasheet.pdf
CONN HOOD SHELL SIDE ENTRY M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG BLUE 50' datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 225A 1-PC CA datasheet.pdf