Murata Electronics North America GRM1556R1H5R2CZ01D
GRM1556R1H5R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H5R2CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.2PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H5R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H5R2CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H5R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H5R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H5R2CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H5R2CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H5R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H5R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H5R2CZ01D
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 8 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
LED BLUE 4SMD datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 29PO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf