Murata Electronics North America GRM1556R1H7R5CZ01D
GRM1556R1H7R5CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H7R5CZ01D
Brief Description
CAP CER 7.5PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H7R5CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H7R5CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H7R5CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H7R5CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H7R5CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H7R5CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H7R5CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H7R5CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H7R5CZ01D
CONN FFC TOP 17POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1.1A DO219AB datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR IR3856 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf