Murata Electronics North America GRM1556R1H8R3CZ01D
GRM1556R1H8R3CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H8R3CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.3PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H8R3CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H8R3CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H8R3CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H8R3CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H8R3CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H8R3CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H8R3CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H8R3CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H8R3CZ01D
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE CERM 2.8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf