Vishay/Dale M55342H02B120DPWS
M55342H02B120DPWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H02B120DPWS
Brief Description
RES SMD 120 OHM 1% 1/8W 0505
Datasheet Download
M55342H02B120DPWS.pdf
Availability of M55342H02B120DPWS
QUANTITY
M55342H02B120DPWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H02B120DPWS
Internal Part NumberEIS-M55342H02B120DPWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H02B120DPWS
Related LinksM55342H0, M55342H02B120DPWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H02B120DPWS Details Description
Related parts for M55342H02B120DPWS
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 10V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
RES 422 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.082UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf