Murata Electronics North America GRM1556R1H8R8CZ01D
GRM1556R1H8R8CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H8R8CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.8PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H8R8CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H8R8CZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H8R8CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H8R8CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H8R8CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H8R8CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H8R8CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H8R8CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H8R8CZ01D
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 17-18AWG SILVER datasheet.pdf
AA NEG SPRING BRASS CONT PCB datasheet.pdf
TAPE GEN PURPOSE VHB 12"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf