Murata Electronics North America GRM1556R1H9R1DZ01D
GRM1556R1H9R1DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H9R1DZ01D
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H9R1DZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H9R1DZ01D
QUANTITY
GRM1556R1H9R1DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H9R1DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H9R1DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H9R1DZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H9R1DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H9R1DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H9R1DZ01D
VARISTOR 50V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 17POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
MOD WI-I.MX51 256MB FLASH 25PK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf