Murata Electronics North America GRM1556R1H9R2CZ01D
GRM1556R1H9R2CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556R1H9R2CZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.2PF 50V R2H 0402
Datasheet Download
GRM1556R1H9R2CZ01D.pdf
Availability of GRM1556R1H9R2CZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556R1H9R2CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556R1H9R2CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556R1H9R2CZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556R1H9R2CZ01D
Related LinksGRM1556R1, GRM1556R1H9R2CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556R1H9R2CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556R1H9R2CZ01D
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
8 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A ROCKER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf