Murata Electronics North America GRM1556S1H150JZ01D
GRM1556S1H150JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H150JZ01D
Brief Description
CAP CER 15PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H150JZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H150JZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H150JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H150JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H150JZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H150JZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H150JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H150JZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H150JZ01D
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:9 133.33MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 226 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
VARISTOR 723V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FRONT GUARD datasheet.pdf
POT 750 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf