Murata Electronics North America GRM1556S1H5R1CZ01D
GRM1556S1H5R1CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H5R1CZ01D
Brief Description
CAP CER 5.1PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H5R1CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H5R1CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H5R1CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H5R1CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H5R1CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H5R1CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H5R1CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H5R1CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H5R1CZ01D
RES SMD 2.32M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE ASSY LC-LC XG AMPTRACS 3M datasheet.pdf
IC DRIVER GATE DUAL 5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CARD GUIDE FR 7.5X0.078" RUST datasheet.pdf
LABEL ROLL SILVER/MATT UNLABELED datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 500V TO-83 datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 100MM datasheet.pdf
RES 2.2K OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf