Murata Electronics North America GRM1556S1H5R6DZ01D
GRM1556S1H5R6DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H5R6DZ01D
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H5R6DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H5R6DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H5R6DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H5R6DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H5R6DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H5R6DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H5R6DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H5R6DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H5R6DZ01D
INDENTER datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC FPGA 144 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DKIP COMPENSATED CHOKE 15A datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf