Murata Electronics North America GRM1556S1H5R8DZ01D
GRM1556S1H5R8DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H5R8DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.8PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H5R8DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H5R8DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556S1H5R8DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H5R8DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H5R8DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H5R8DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H5R8DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H5R8DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H5R8DZ01D
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 2.92MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf