Murata Electronics North America GRM1556S1H7R4DZ01D
GRM1556S1H7R4DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H7R4DZ01D
Brief Description
CAP CER 7.4PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H7R4DZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H7R4DZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H7R4DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H7R4DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H7R4DZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H7R4DZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H7R4DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H7R4DZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H7R4DZ01D
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf