Murata Electronics North America GRM1556S1H8R4CZ01D
GRM1556S1H8R4CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H8R4CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.4PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H8R4CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H8R4CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H8R4CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H8R4CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H8R4CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H8R4CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H8R4CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H8R4CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H8R4CZ01D
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC XLATR DIFF ECL/PECL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 RW SN/PB datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf