Murata Electronics North America GRM1556S1H8R7CZ01D
GRM1556S1H8R7CZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556S1H8R7CZ01D
Brief Description
CAP CER 8.7PF 50V S2H 0402
Datasheet Download
GRM1556S1H8R7CZ01D.pdf
Availability of GRM1556S1H8R7CZ01D
QUANTITY
GRM1556S1H8R7CZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556S1H8R7CZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556S1H8R7CZ01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientS2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556S1H8R7CZ01D
Related LinksGRM1556S1, GRM1556S1H8R7CZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556S1H8R7CZ01D Details Description
Related parts for GRM1556S1H8R7CZ01D
HOOK-UP STRND 27AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 18POS R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .156 STR W/O#2 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DIE ASSY INNERGY 12 AWG datasheet.pdf