Murata Electronics North America GRM1556T1H100JD01D
GRM1556T1H100JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H100JD01D
Brief Description
CAP CER 10PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H100JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H100JD01D
QUANTITY
GRM1556T1H100JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H100JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H100JD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H100JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H100JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H100JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H100JD01D
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
STAR RING (STEEL) ON TAPE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0AWG YELLOW 25' datasheet.pdf
TERMINAL ZPS 2 5/1AN/QV/6 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
400I PVC 230V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 24 OLIVE datasheet.pdf
11000UF 50V 35X143 85C ST datasheet.pdf