Murata Electronics North America GRM1556T1H130JD01D
GRM1556T1H130JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H130JD01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H130JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H130JD01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1556T1H130JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H130JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H130JD01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H130JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H130JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H130JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H130JD01D
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DSUB CRIMP 37 PLUG-LF datasheet.pdf
RES 18.4 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 80POS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf