Murata Electronics North America GRM1556T1H180JD01D
GRM1556T1H180JD01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1556T1H180JD01D
Brief Description
CAP CER 18PF 50V T2H 0402
Datasheet Download
GRM1556T1H180JD01D.pdf
Availability of GRM1556T1H180JD01D
QUANTITY
GRM1556T1H180JD01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1556T1H180JD01D
Internal Part NumberEIS-GRM1556T1H180JD01D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientT2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1556T1H180JD01D
Related LinksGRM1556T1, GRM1556T1H180JD01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1556T1H180JD01D Details Description
Related parts for GRM1556T1H180JD01D
RES SMD 680 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A D2PAK datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 128QFP datasheet.pdf
BOARD DEMO/MOTH 73M1966 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf